Etetési - és evészavarok vizsgálata
Etetési-, vagy evészavarról akkor beszélhetünk, ha a gyermek által elfogyasztott ételek mennyiségében, minőségében és változatosságában, az evés technikájában, illetve az étkezési helyzetekben tanúsított - életkorához viszonyítottan - viselkedésében eltérés tapasztalható. Az evészavarok nem önmagukban fennálló problémák, a tünetek háttérében álló okokat nagyvonalakban három csoportba osztályozhatjuk; organikus, pszichés és szenzoros eredetű evészavarok. Ezen okok feltárására és a megfelelő probléma megoldására irányuló kezelés és terápia javaslatainak megtételére hivatott a vizsgálat, mely általában három részből áll: elbeszélgetés a szülővel, anamnézis (terhesség lefolyása, szülés, szoptatás folyamata stb.); étkezési helyzet megfigyelése; gyermek megfigyelése, vizsgálata.
Fontos minden esetben az orvossal való konzultáció, hiszen az étkezés minőségi, mennyiségi eltéréseinek háttérben húzódó organikus okokat, illetve ezek következményeit csak a megfelelő orvos (neurológus, gasztroenterológus, belgyógyász stb.) állapíthatja meg!
Érdemes ezen a vizsgálaton részt venni, ha:
A gyermek túlzottan válogat, bizonyos tulajdonságok alapján utasít el ételeket
Gyakori a félrenyelés, köhögés, öklendezés, hányás, légúti megbetegedések
A gyermek az étkezési helyzeteket elutasítja, szorong, ellenálló
Életkorának nem megfelelő ételeket, vagy nem megfelelő mennyiséget fogyaszt
Viselkedése, preferenciája eltér az általa látott mintáktól, ételektől, életkorától
Hosszúra nyúlnak az étkezések (40 perc)
Ha az etető fél (szülő) szorong, kellemetlenül éli meg az etetést, fél a következő étkezéstől
A szülő nem elégedett a gyermek által elfogyasztott mennyiséggel, változatossággal
Helyszínünk
11 teremmel, vidám, színes falakkal és rengeteg fejlesztő eszközzel várjuk szeretettel a vizsgálatokra és tornákra érkező gyermekeket! Gyermekfejlesztő központunk az Újbuda Medical Center-en belül kapott helyet, annak aktív, szerves részeként, nyugodt, zöld, de könnyen megközelíthető környezetben, Újbudán.